Ez az oldal segítség a forgató motoros antenna beállításához. Ne ijedj meg, ha olyan kifejezésekkel találkozol, amit esetleg nem értesz, mert előbb utóbb megtalálod az oldalon a magyarázatát, vagy a linket, ahol utánaolvashatsz.

Ahhoz, hogy egy forgató rendszert jól be lehessen állítani, pontosan kell ismerni az adott hely földrajzi koordinátáit.
Példánkban legyen ez a hely Nyírcsaholy:
földrajzi hosszúság 22,38E fok
földrajzi szélesség 47,90N fok
(A fokokat decimális formában adom meg, így könnyebb vele számolni. Az E=East/keleti/, az N=North/északi/)
(lásd.: http://www.terkepcentrum.hu/index.asp vagy Google Earth nevű internetes adatbázisból dolgozó program)

Az antennaszerelésnél az első lépés a tartóárboc függőlegességének az ellenőrzése. Ezt a legkönnyebben szélcsendes időben függőónnal ellenőrizheted. Ha ez nem pontos, akkor érdemes korrigálni.
Ezt követi a motor, a tükör és az LNB felszerelése, és a kábelezés. A motort a nulla pozícióba állítva ellenőrizd, hogy a tartóoszlop-motor-tükör együttes egyazon függőleges síkban helyezkedjenek el.
Antenna backParabola lateral

Az LNB (vevőfej) a tükör felé nézzen, és a rajta levő jelölés (általában egy kis nyíl, vagy egy skála nulla pontja) felül legyen.
LNB jelölés

A motor forgástengelyének beállítása nagyon fontos mozzanat, ezért ezt a lehető legpontosabban végezd. A függőlegestől való emelkedését állítsd 41,4 fokra.
Motor eleváció

( http://www.satsig.net/ssazelm.htm , vagy egyszerűsítve 90 fok mínusz földrajzi szélesség mínusz 0,7 fok korrekciós faktor a műholdakhoz képesti excentrikus elhelyezkedés miatt "90-47,90-0,7=41,4") Ha nem vagy biztos a motoron lévő skála pontosságában vagy az árboc függőlegességében, akkor ellenőrizd le pl. egy szögmérő és egy függőón segítségével a forgástengely emelkedését. Mondjuk a forgástengelyt nehezebben tudod mérni, mint a motor oldalán lévő forgástengelyre merőleges illesztési vonalat...
A Korrekciós Faktor igényel némi magyarázatot.
Ha a föld forgástengelyével megegyezne a forgatómotor forgástengelye, akkor az Egyenlítő síkjában a parabolatükör által leírt forgáskúp kör keresztmetszetet adna, de ez csak az Egyenlítőn követné végig pontosan a Clark övet a forgáskúp ellaposodása miatt. Minél távolabb vagyunk az Egyenlítőtől, annál kevésbé lehet a forgáskúp merőleges metszetével, a körrel követni a Clark övet az excentrikus elhelyeződésünk miatt. Mellesleg minél nagyobb földrajzi koordinátán vagyunk, annál kisebb az excentricitás, és az Északi és Déli sarkon az excentricitás megszűnne, de a 81. szélességi körön túlról már a horizont alá kerül a Clark öv.
Az excentricitás és az egyenlítőtől való távolság függvényében ezért szükség van a forgáskúp bizonyos fokú megdöntésére, ami által az egyenlítői síkon egy ellipszis keresztmetszete lesz, amellyel már az Egyenlítőtől távol és excentrikus elhelyeződéssel is 0,01 fokos hibahatáron belül tudjuk végigkövetni a Clark öv látható részét.
Az alábbi diagramon látható a Korrekciós Faktor változása az Egyenlítőtől a 81. szélességi fokig.
korrekciós faktor

Motor forgásszög
Nyírcsaholytól (22,38E) legdélebbre eső műhold az Eutelsat W6 (21,5E). De ez sem tökéletesen Délre van tőled, hanem egy kicsivel Nyugatabbra. Ezért a következő lépésben a forgatómotort Nyugati irányban forgasd el 0,98 fokkal (Ha mégis az Astrát keresnéd fel, akkor ez az érték 3,54 fok Nyugatra).
Motor pozíció

(A műhold pozíciója 21,5 fok; A te pozíciód és a műhold között 0,88 fok különbség van (22,38-21,5=0,88). ezt a szöget te nem a Föld forgástengelyéről nézed, hanem kissé excentrikus helyről, ezért ennél nagyobb szög alatt látszódik tőled a műhold.
Excentrikus

Az Eutelsat W6 Azimuth-ja (horizontális szögeltérés) Nyírcsaholyról nézve 181,19 fok ( http://www.satsig.net/ssazelm.htm ), azaz a Déli iránytól Nyugatabbra 1,19 fokra látszik. Ennél viszont a legrövidebb úton, a forgástengelyen forgatva kisebb érték kell. A kettő között van a reális 0,98 fok, amit egy komolyabb forgató plugin ki is szokott írni, pl. a ProgDVB-hez való DiseqcU forgató plugin), vagy a beltérik USALS vagy GotoX funkciója ezeket szintén kiszámolja. De az Oldalam Calculator része is kiszámolja ezt a szöget.

Itt tisztáznék két fogalmat. 
				Azimuth - a föld egy pontjáról nézve a horizontális (vízszintes) szög. 0-360° 
					Ahol: 0(360)°-N(észak); 90°-E(kelet); 180°-S(dél); 270°-W(nyugat). 
				Elevation (emelkedés) - a horizonttól való vertikális (függőleges) szögeltérés. 0-90° 
					Ahol: 0°-vizszintes; 90°-függőleges. 

Elevációja lehet a forgatómotornak, a tükörnek és a műholdaknak is. Ha nem rendelkeznénk forgatómotorral, akkor az egyes műholdakat az Eleváció és Azimuth alapján keresnénk meg, figyelembe véve azt, hogy az LNB-nek is van egy billenése (Tilt), azaz a polarizációs sík is elfordul.

Utolsó lépésként a tükröt fel-le mozgatva, és az árbocon jobbra-balra forgatva keresd fel az Eutelsat W6 műholdat. Javasolt transponder a keresésre a 11532 V 29950 3/4 CFI Peco Pro (frekvencia, polarizáció, SR (Symbol Rate), FEC (Forward Error Correction)) ( http://tv.tvnet.hu/satellite/digital/index.html )
Ha megtaláltad, akkor azzal a motor forgástengelyét sikerül pontosan déli irányba állítanod. Ennyi a beállítás.

A beállításhoz szükséges fokokat 2 tizedes pontossággal adtam meg, noha a beállításnál ekkora pontosságot nagyon nehéz elérni. Törekedni kell a lehető legpontosabb értékek beállítására. Néha én is meglepődtem magamon, hogy milyen pontos beállítások érhetőek el egyszerű eszközök segítségével és némi leleményességgel. (függőón, szögmérő stb.; vagy lézerceruza, centi, számológép)
Függőlegesség mérése: függőón segítségével a legegyszerűbb. Szélcsendes idő kell hozzá, egy hosszú cérna (damil stb.), és valamilyen nehezék, amelyen a felfüggesztési pont és a súlypont egymás alá esnek.
Szögek mérése szögmérővel: Egy jól olvasható beosztású szögmérő, és egy függőleges vagy vízszintes támaszték szükséges hozzá (függőón, vízimérték stb.)
Szögek mérése számolással: A forgástengelyre merőlegesen rögzített lézerceruza, és mérőszalag segítségével, és a tangens tétel alkalmazásával meglepően pontos szögeket lehet mérni. Szög melletti befogó x tg(szög) = szöggel szemközti befogó (pl. 5000 mm x tg(1 fok) = 87,275 mm)
A trigonometria nélkül hasonlóan jó eredményeket lehet elérni lézerceruza, mérőszalag és kör kerület számítással. szög x ((2 x sugár x pi) / 360 fok) = 1 x ((2 x 5000 x pi) / 360) = 87,266 mm
Példában 5 méteres távolságra (5000 mm) világít el a lézer, és mind tangens tétellel, mind körkerület számításos módszerrel az egy fokos forgatásra 87 mm-t megy arrébb a lézer. Ha mindent jól csináltál, ezzel a módszerrel már századfokos pontossággal is lehet mérni.

---------------------------------------------------------------------------------------

Egy forgatós rendszert általában öt ponton lehet állítani.
Parabola beállítási pontjai

1.) Tartóoszlopon; Itt jobbra-balra horizontális (vízszintes) irányban lehet állítani a cuccot. Lényegében ezzel állítható be a motor forgástengelye pontosan Déli irányba. Mivel a mágneses déli irány nálunk jelenleg kb. 3 fokkal eltér a valódi Déli iránytól, ezért ezt a tőlünk legdélebbi műhold felkeresésével lehet a legpontosabban beállítani. Természetesen többnyire a legdélebbi műhold sem pontosan Délre van tőlünk, de ezt a motor megfelelő irányú és mértékű forgatásával ellensúlyozni tudjuk. ügyelni kell arra, hogy a nulla fokra állított motor esetén a tartóoszlop-forgatómotor-tükör pontosan egy síkba essenek. Ehhez a tükör két szélének tartóoszloptól való egyenlő távolságára kell ügyelni.
(Egyes forgatórendszerek esetén az összeszerelés előtt át lehet nézni a forgástengelyen. Ezeknél meg lehet csinálni azt is, hogy szép csillagos éjszaka belenéznek, és megkeresik a sarkcsillagot. így is be lehet állítani a forgástengely pontos déli irányultságát, főleg ha tudjuk, hogy a sarkcsillag kb. fél fokkal köröz a forgáspont körül, ezért nem árt azt a megfelelő időpontot kiválasztani, amikor pontosan északi irányban van.).
A tartóoszlopon való állítás a forgatás ívét jobbra vagy ballra eltolja.
oszlopon forgat

2.) A második állítási lehetőség a motor forgástengelyének emelkedési szöge. Ez határozza meg a forgatás során lefutott ív meredekségét, ívességét. Ha magasabbra állítod, az ív meredekebb lesz, és ha alacsonyabbra, akkor az ív laposabb lesz.
Az alábbi kép méretarányos, pontosan kiszámolt ívekkel, így jól látszik, mennyit számít pár fok.

Motor eleváció
A forgástengelynek durva megközelítésben a föld forgástengelyével kell megegyeznie. Ez akkor valósulna meg, ha a forgástengely Déli irányba nézne (lásd 1. beállítási pont), és az emelkedési szöge = 90 fok mínusz földrajzi szélességi fok lenne. De a pontos pályára állításhoz ez nem jó, mert nem számol a műholdakhoz képesti excentrikus elhelyezkedésünkkel. Mivel nem vagyunk a föld forgástengelyében, így az egyes műholdak nem egyforma távolságra vannak tőlünk. Legközelebb hozzád a földrajzi hosszúsági pozíciódhoz legközelebbi pozíciójú műhold van, a szélső műholdak viszont távolabb vannak, ezért a tükrön kellene emelni, azaz ebben az esetben még egy kicsivel laposabbra kell állítani az ívet. Ez mind integrálva van abba a matematikai formulába, amivel kiszámítják a megfelelő beállításokat. Ez a tényező Magyarországon kb. 0,7 fokos különbséget okoz. általános leegyszerűsített képletként a motor forgástengelyének emelkedési szögét így szoktam felírni: (Emelkedési szög = 90 fok - földrajzi szélesség - 0,7 fok).

3.) A harmadik állítási lehetőség a forgatómotor elektromos forgatása. Ennek segítségével követhető végig az ív. A forgatómotor forgástengelyének Déli irányba állítása során itt lehet korrigálni azt, hogy az általunk keresett műhold nem pontosan Délre található tőlünk.
Digipower skálája

4.) A negyedik állítási lehetőség a tükör forgatómotorra való szerelési pontja. Erre a pontra sok szót nem érdemes vesztegetni, csak annyit, hogy a forgatómotor forgástengelyének pontos beállítása miatt lényeges, hogy a tartóoszlop, a null pozícióba állított motor és a tükör egy egyenest alkossanak, pontosabban egy síkba essenek.

5.) Az utolsó állítási lehetőség a tükör billenése, fel-le állíthatósága. Ha a motor forgástengelyére merőlegesen nézne egy prímfókuszos tükör, akkor az egyenlítői tengellyel párhuzamosan elnézne a műholdak fölött. Ezért szükség van egyszer egy bizonyos mértékű billentésre, hogy a tükör a műholdakra, azaz a Clark övre nézzen. Másodszor az offset antennákra jellemző excentrikus fókuszpont miatt szükség van további 25-30 fokos billentésre. Ez utóbbi antennára jellemző érték, és a gyártó rendelkezik róla pontos információval. A gyakorlatban viszont ritkán kell ezzel számolgatnunk. A DiseqC 1,2 forgatómotorok forgáskarja a forgástengelytől szögben törik, ami a tükör billenéséhez hozzáadódik, így a tükrön már csak jóval kisebb billenést kell állítani. Mivel a tükör billentése a motor forgástengelyén nem állít semmit, így egy műholdat találva a forgatás során már a Clark övet fogja követni a tükör.
Tükör eleváció

Az egész eddigi leírásból leszűrve a lényeget azt lehet mondani, hogy a forgató rendszerek beállításánál csak a forgatómotor forgástengelyének beállítása a lényeges feladat. A megfelelő emelkedési szöge, és a pontos Déli irányba tájolás. Az antenna-beállítás összes lépése valamilyen módon ezt a célt szolgálja. Ha ez sikerült, akkor utólag már a motort elforgatva, és a tükröt tetszőleges műholdra irányítva is megmarad a Clark öv követése (legfeljebb elakad a forgatás során a tükör :))
Ez adja azt a lehetőséget is, hogy akár ferde tartóoszlop esetén is beállítható a Clark öv pontos és teljes követése, csak felmerül a kérdés, hogy ki az az elvetemült, aki ferdére állítja a tartóoszlopot, hogy a saját dolgát megnehezítse. Akinek mégis "elmentek otthonról", az a Ferde_oszlop oldalon kísérletezhet.

Két általam készített képpel szeretnék még kedveskedni azoknak, akik vizuálisabb típusok. A képek pontosan kiszámított értékek alapján készültek, és méretarányosak. Az első oldalnézetben, a második felülnézetben mutatja a Clark övet, és a forgatómotor által követett ívet, amely egy forgáskúp ferde metszete, tehát egy ellipszis.

Clark öv oldalnézet

Clark öv felülnézet

A Koax kábelek szereléséhez is mondanék pár szót. A vevőfejből (LNB) a forgatómotorba, a forgatómotorból a pozicionerbe, a pozicionerből a beltéribe megy a Koax kábel. A pozicioner gyakran kimarad, mert a beltérik és PC kártyák sokszor ellátják ezt a funkciót. A beltéri lehet akár egy PC satellite kártyája is. A koax kábelben a középső vezető szál és a külső vezető árnyékolás közötti térben elektromágneses hullámként terjed a jel. Ha a két vezető közötti tér beszűkül, a jel terjedése romlik. A külső fém háló vagy fólia gátolja a zajok bejutását az elektromágneses térbe. Az árnyékolás a csatlakozók külső fém részén halad tovább. A koaxiális kábel kiválasztásánál adott geometriai méret mellett törekedjünk jó minőségű kábel használatára, melynek kedvező a csillapítása, jó az időjárás elleni védelme, és külső vezetője sűrű szövésű, melynek kicsi a zavarfelvétele.
A parabola antennához az RG-6/U koaxiális kábel való.

írjatok véleményeket az oldallal kapcsolatban az e-mail címemre
lala12@freemail.hu